نتایج مشارکت ایمیدرو با بخش خصوصی نمایان شد
پایگاه معدن نیوز- سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان یکی از سازمان های توسعه ای کشور از نیمه دوم سال 92 با تجدیدنظر در استراتژی خود و با اعتقاد و باور به حضور بخش خصوصی در اقتصاد بخش معدن و صنایع معدنی، فصلی جدید را در برنامه ها و عملیات های اجرایی خود آغاز کرد و در نتیجه، طی این مدت توانست به نتایج ارزنده ای در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور دست پیدا کند. به طوری که از یک سازمان با طرح های راکد تا نیمه اول سال 92، به سازمان توسعه ای حقیقی تبدیل شد و توانست نقش خود را به عنوان یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی در میان مسئولان و مردم آشکار سازد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، اجرای طرح های نیمه فعال و راکد با سابقه چندین ساله و نیز آغاز طرح های جدید در این دوره، واقعی بودن این باور و اعتقاد را نشان داد. اجرای طرح های 7 گانه فولاد استانی و به سرانجام رساندن تدریجی آنها- که دچار وقفه طولانی شده بود- و نیز اجرای طرح های همچون 1.2 میلیارد دلاری آلومینیوم جنوب و یک میلیارد دلاری سرب و روی مهدی آباد از جمله این عملکرد ها بود. در همین حین، ایمیدرو با بهره گیری از مذاکرات موثر با شرکت ها و صاحبان فناوری داخلی و بین المللی، طرح های دیگری از جمله کارخانه های متعدد فرآوری سنگ آهن در سنگان، تیتانیوم کهنوج، اسکله بندر پارسیان، زغالشویی البرز مرکزی، طرح 40 هزار تنی آلومینیوم جاجرم، ، الکترود گرافیتی، آنتیموان سفیدابه، نیروگاه هرمز و هرمزان، طلای زرشوران، پتاس خور و بیابانک، پالایشگاه قطران زرند، 4 طرح کنسانتره و گندله سازی سنگان، منطقه ویژه صنایع انرژی بر، تجهیز معادن گل گهر 4 – 5 – 6 ، زغالسنگ خمرود و تولید گرین کک را در کنار دیگر طرح های بخش معدن و صنایع معدنی به اجرا درآورد. در این میان بهره گیری از دانش ایرانی تولید آهن اسفنجی به روش پِرِد (PERED) گام موثری در عملی ساختن تکنولوژی ایرانی در زنجیره فولاد بود که سال گذشته در سه کارخانه احیای مستقیم نمایان شد.

سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری

با شروع دولت یازدهم در نیمه دوم سال 92، طرح های متعددی در بخش معدن و صنایع معدنی، راکد و غیرفعال بودند. ایمیدرو با استراتژی جدیدی که طراحی و عملی کرد، حضور بخش خصوصی پررنگ دیده شد و در نتیجه توانست با مشارکت این بخش 32 هزار میلیارد تومان طرح را فعال کرده یا به اجرا درآورد. این استراتژی در راستای اقتصاد مقاومتی و گسترش حضور بخش خصوصی به اجرا در آمده است. طی این مدت افزون بر 5.3 میلیارد دلار در نقاط مختلف کشور پروژه وارد مدار تولید شد.

در این میان ایمیدرو طی سال های 93 تا 95، با مشارکت بخش خصوصی، 27 طرح بزرگ را در بخش معدن و صنایع معدنی به ارزش 3 میلیارد و 7 میلیون و 5 هزار دلار به بهره برداری رساند که در نتیجه آن، برای 7 هزار و 660 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شد.

طرح های افتتاح شده سال های 93 تا 95

اقدامات ایمیدرو در سال 96

افتتاح بیش از 2.3 میلیارد دلار طرح با اشتغال 4800 نفری

ایمیدرو طی سال 96 با مشارکت بخش خصوصی، 23 طرح در بخش معد ن و صنایع معدنی به بهره برداری رساند که از ارزش بیش از 2.3 میلیارد دلاری برخوردار بود. مجموع اشتغال مستقیم این طرح ها نیز 4850 نفر بود. در این میان، 3 واحد احیای مستقیم فولادهای استانی با دانش فنی ایرانی (PERED) افتتاح شدند. همچنین 10 میلیون تن ظرفیت تولید گندله و 2.5 میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن در مجتمع معدنی سنگان به بهره برداری رسید.

طرح های افتتاح شده در سال 1396