پیشرفت فیزیکی آلومینیوم جاجرم به 90 درصد رسید/ پروژه ظرف 3 ماه آینده آماده راه اندازی می شود
پایگاه خبری معدن نیوز- مدیر عامل آلومینای ایران از آغاز لاینینگ طرح "آلومینیوم جاجرم" خبر داد. به گفته تورج زارع این عملیات مهمترین بخش از نصب دیگ های احیا است که از اواخر هفته گذشته آغاز شد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران اظهار داشت: هم اینک پیشرفت پروژه آلومینیوم به مرز 90 درصد رسیده است و آخرین مرحله فعالیت های پروژه یعنی لاینینگ دیگ ها در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در مرحله لاینینگ، عملیات نسوز کاری انجام می شود اظهار امیدواری کرد: طی سه ماه آتی این فعالیت نیز به اتمام برسد و پروژه آماده راه اندازی شود.

زارع با بیان اینکه تاکنون 74 میلیون یورو ارزی و بیش از 1300 میلیارد ریال در پروژه هزینه شده است، تصریح کرد: این پروژه در سه فاز برنامه ریزی شده و در نهایت ظرفیت آن به 120 هزار تن افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در فاز اول، بخش عمده ای از سرمایه گذاری زیرساخت های 120 هزارتن انجام شده است و با راه اندازی فاز اول ، سایر فاز های باقیمانده با سرعت بیشتری به بهره برداری برسد.

زارع درباره چالش های این طرح در سال های گذشته اظهار داشت: پروژه شمش آلومینیوم جاجرم با سرمایه گذاری 94میلیون یورو ارزی و 1600میلیارد ریالی از سال 1386 آغاز شد اما به دلایلی همچون مشخص نبودن چگونگی تامین منابع مالی اجرای طرح ، واگذاری بابت رد دیون و سو مدیریت و محرز شدن تخلفات برخی از مدیران شرکت از ابتدای عملیات اجرایی تا پایان سال 1393 (طی 7 سال) فقط 45 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

وی تصریح کرد: پس از برگشت شرکت از واگذاری و تمرکز بیشتر ایمیدرو، تحول قابل ملاحظه ای در بخش های مختلف شرکت ایجاد شد. با برنامه ریزی های انجام شده، تامین مالی از محل منابع داخلی شرکت و مساعدت های مالی ایمیدرو و از طریق تهاتر شمش آلومینیوم و آلومینا با پیمانکار شرکت چینی (nfc) سرعت پیشرفت پروژه به نحو مطلوبی افزایش یافت.

زارع یادآور شد:‌ از دیگر چالش های شرکت، نبود خوراک بوکسیت بود خوشبختانه با هماهنگی مدیران شرکت و نظارت بخش اکتشاف ایمیدرو، اکتشافات شرکت طی دو سه سال اخیر سرعت قابل توجهی داشته و میزان حفاری اکتشافی سالانه شرکت به 10 برابر سال های قبل از آن رسیده است.

وی تاکید کرد: حاصل آن عملیات، افزایش دو برابری ذخایر قطعی بوکسیت کشور و شرکت آلومینا است.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری