آغاز فاز دوم جنگ آمریکا با تعرفه روی 200 میلیارد دلار واردات چینی
پایگاه خبری معدن نیوز- دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا سرانجام اعلام کرد تعرفه 10 درصدی روی واردات کالاهای چینی به ارزش 200 میلیارد دلار را وضع خواهد کرد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، تعرفه‌های جدید روی 6000 قلم کالا اعمال خواهد شد که بزرگترین دور تعرفه‌های آمریکا تاکنون محسوب می‌شود. کیف دستی، برنج و منسوجات شامل این تعرفه‌ها خواهند بود. اما رییس جمهور آمریکا ساعتهای هوشمند اپل، فیت بیت و سایر محصولات مصرفی مانند دوچرخه، کلاه ایمنی و صندلی کودک برای خودرو را مشمول این تعرفه‌ها نکرد.

ترامپ در بیانیه‌ای دور جدید تعرفه‌ها را اعلام کرد و هشدار داد اگر چین علیه کشاورزان یا صنایع آمریکا به اقدامات تلافی جویانه متوسل شود، آمریکا فورا فاز سوم را که تعرفه روی 267 میلیارد دلار دیگر واردات از چین است، دنبال خواهد کرد.

یک مقام بلندپایه دولت آمریکا گفت: تعرفه‌ها برای لیست کالاهای اعلام شده 24 سپتامبر آغاز خواهد شد اما تعرفه‌ها تا پایان سال 2018 به 25 درصد افزایش پیدا می‌کند تا شرکتهای آمریکایی فرصت پیدا کنند زنجیره تامین خود را به کشورهای دیگر منتقل کنند.

آمریکا و چین در یک جنگ تجاری که بازارهای مالی جهان را در چند ماه گذشته متلاطم کرده است، تاکنون روی واردات کالاهای یکدیگر به ارزش 50 میلیارد دلار تعرفه وضع کرده‌اند.

وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته مقامات چینی بلند پایه از جمله لیو هی، معاون نخست وزیر این کشور را برای گفتگو درباره اختلافات تجاری دعوت کرد اما وال استریت ژورنال به نقل از مقامات چینی نوشت: اگر دولت ترامپ تعرفه‌های جدید روی واردات کالاهای چینی را اجرا کند ممکن است مقامات چینی حاضر به شرکت در مذاکرات تجاری پیشنهادی با واشنگتن در اواخر ماه جاری نشوند.

واشنگتن از پکن خواسته است دسترسی به بازار خود و حمایت از مالکیت معنوی برای شرکت‌های آمریکایی را بهبود دهد، یارانه‌های صنعتی را کاهش داده و کسری تجاری 375 میلیارد دلاری با آمریکا را کم کند.

بازارها از این واهمه دارند که جنگ تجاری میان دو غول اقتصادی جهان به سرمایه‌گذاری تجاری، تجارت و رشد اقتصادی لطمه بزند.

رییس جمهور آمریکا هفته پیش اعلام کرده بود علاوه بر تعرفه روی 200 میلیارد دلار واردات کالاهای چینی، آماده است روی 267 میلیارد دلار دیگر واردات چین تعرفه اعمال کند که به معنای وضع مالیات بالاتر روی کل واردات چینی است.

بر اساس گزارش رویترز، چین در اوت فهرست از تعرفه‌های تلافی جویانه روی واردات 60 میلیارد دلار کالای آمریکایی را رونمایی کرد که شامل گاز طبیعی مایع و برخی از مدل‌های هواپیما است و تهدید کرد اگر واشنگتن تعرفه‌ها روی 200 میلیارد دلار کالای چینی را اجرایی کند، آن را عملی خواهد کرد.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری