ثبت سازوکار مالی ایران و اروپا تا دوشنبه
پایگاه خبری معدن نیوز- دیپلمات‌های اروپایی اظهار کرده‌اند دوشنبه هفته جاری به‌عنوان موعد رسمی ثبت SPV در نظر گرفته شده، اما هنوز مسائلی در این مورد باقی‌مانده که باید حل شود.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، شبکه خبری «بلومبرگ» به نقل از سه دیپلمات اروپایی نوشته است که سازوکار مالی ایران و اروپا روز دوشنبه هفته آینده ثبت شود، هرچند که هنوز مسائلی در این مورد مانده که باید حل شود.
بر اساس این گزارش، کمیسیون اروپایی به خبرنگاران گفته است که اروپا قصد دارد «خیلی زود» این کانال ویژه موسوم به SPV را ثبت کند. این کانال که از مدت‌ها پیش به ایران وعده داده شده، قرار است رابطه تجاری شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی با ایران را تا حدی تسهیل کند.
مایا کوچییانسیچ، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مورد گفته است: «مقدمات SPV پیشرفت داشته است و در مرحله پیشرفته‌ای قرار دارد. امیدوارم که بتوانیم خیلی زود راه‌اندازی آن را اعلام کنیم. به همراه کشورهای مسئول، در حال کار روی این مسئله هستیم.»
سه دیپلمات اروپایی در این مورد با بلومبرگ گفت‌وگو کرده‌اند، اما به دلیل حساسیت مسئله خواسته‌اند نامشان فاش نشود. یکی از این دیپلمات‌ها گفته روز 28 ژانویه (8 بهمن) به‌عنوان موعد رسمی اعلام ثبت SPV تعیین شده، بااین‌وجود هنوز موضوعاتی باقی‌مانده که باید حل شود و همین امر می‌تواند زمان ثبت این کانال را به تعویق بیندازد.
بر اساس گزارش‌های غیررسمی، قرار است این کانال در فرانسه راه‌اندازی شده و یک مدیر آلمانی برای آن منصوب شود. انگلیس هم به‌عنوان دیگر کشور اروپایی عضو گروه 1+5، سهامدار این شرکت حقوقی خواهد بود. SPV در عمل یک شرکت است که وظیفه تسویه‌حساب میان شرکت‌های بدهکار به ایران و طلبکار از ایران را بر عهده خواهد داشت.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری