10 گام اساسی اقتصاد مقاومتی در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر
معدن نیوز - شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی 10 گام اساسی برداشته که شامل افزایش تولید، توسعه صادرات غیرنفتی، بالابردن رقابت‌پذیری محصول با کاهش قیمت تمام شده، بومی‌‌سازی، افزایش مشارکت سرمایه‌های انسانی، توسعه مسئولیت‌های اجتماعی، کارآفرینی پایدار، توسعه نظام هم افزایی، بهبود کیفیت محصولات و تکمیل زنجیره ارزش است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز،10 گام اساسی اقتصاد مقاومتی در شرکت گل گهر به شرح ذیل می باشد:

گام نخست: افزایش تولید

یکی از دستاوردهای این شرکت در راه اقتصاد مقاومتی، افزایش تولید و ارتقا بهره‌وری در خطوط تولید فعلی و نیز بالابردن تولید خطوط جدید و نزدیک شدن به ظرفیت اسمی این خطوط است به گونه‌ای که تناژ تولید انواع محصول در سال‌‌های 93،94 و 95 دارای افزایش 49 درصدی بوده است.

گام دوم: توسعه صادرات غیرنفتی و کاهش به اتکا به نفت

در سال 94 با تغییر سیاست کاهش تولید که به دلیل عدم تقاضای بازار داخلی در گل‌گهر شکل گرفته بود، که می‌توانست تهدیدی برای شرایط امروز باشد و با گشایش خط فروش صادراتی محصولات این تهدید به فرصت تبدیل و گل‌گهر توانست با افزایش تولید و صادرات گامی ارزشمند در تحقق اقتصاد مقاومتی بردارد. تناژ فروش صادراتی در سال‌های 93، 94 و 95 دارای افزایش 143 درصدی بوده است.

گام سوم: بالابردن رقابت‌پذیری محصول با کاهش قیمت تمام شده

با توجه به رکود در بازار جهانی محصولات و نیز داخل کشور شرکت گل‌گهر نیز بهای تمام شده را به عنوان یک موضوع استراتژیک مورد توجه قرار داد و با تمرکز بر کاهش قیمت تمام شده در صدد افزایش رقابت‌پذیری محصولات خود در بازار جهانی و تمرکز بر صادرات گام برداشت.

گام چهارم: بومی‌‌سازی و کمک به داخل سازی تجهیزات

تشکیل کارگروه بومی‌سازی و نیز مدیریت مهندسی معکوس و ساخت داخل در ساختار شرکت، برگزاری نمایشگاه تخصصی نیازمندی‌ها و فرصت‌های بومی‌‌سازی گل‌گهر و سهیم شدن در ریسک سرمایه‌گذاری سازندگان داخلی از طریق تامین مواد اولیه از جمله اقدامات این شرکت در این حوزه است.

گام پنجم: تکیه بر توان ظرفیت‌های داخلی و افزایش مشارکت سرمایه‌های انسانی

اعتقاد مدیران گل‌گهر بر ارتقا بهره‌وری نیروی انسانی، توانمندسازی سرمایه انسانی منطقه گل‌گهر و استفاده حداکثری از توان فکری و اجرایی آن‌ها می‌باشد که در این راستا توسعه سیستم‌های مشارکتی نظیر نظام پیشنهادها را در دستور کار قرار دادند و جشنواره نظام پیشنهادها بر اساس اصول منشور اقتصاد مقاومتی که به امضا کلیه معاونین و مدیران شرکت رسید، در این مجموعه تعریف شد.

گام ششم: توسعه مسئولیت‌های اجتماعی

1- تکمیل مجموعه عظیم ورزشی گل‌گهر
2- ایجاد شبکه فاضلاب شهری از طریق سیاستگذاری و تاسیس شرکت فاضلاب شهری با مشارکت شرکت‌های منطقه گل‌گهر
3- مشارکت حداکثری در احداث تصفیه‌خانه آب آشامیدنی سیرجان
4- احداث مجهزترین بیمارستان فوق تخصصی منطقه جنوب کشور در آینده نزدیک
5- مشارکت در احداث راه آهن سیرجان- کرمان
6- توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی سیرجان نظیر مشارکت در ساخت مصلا، بهسازی مرکز نگهداری معلولین، شرکت فعال در جشنواره‌ها و همایش‌های فرهنگی، حمایت از خانواده‌های بی‌بضاعت، حمایت از نخبگان علمی سیرجان و ...

گام هفتم: کارآفرینی پایدار

از اهداف گل‌گهر توسعه کارآفرینی و اشتغال در جامعه به صورت پایدار است و نه اشتغال کاذب، اشتغالی که بر پایه رشد اقتصادی ایجاد شود. اشتغالی که بر پایه افزایش فرصت‌های تولید ایجاد شود. اشتغالی که بر پایه افزایش ظرفیت‌های تولید منطقه و یا توسعه افقی و عمودی زنجیره ارزش باشد. در طی سال 93،94 و 95 مجموعا 1699 نفر در شرکت‌های منطقه گل‌گهر استخدام شده‌اند.

گام هشتم: توسعه نظام هم افزایی و استفاده بهینه از منابع در شرکت‌های گروه

استفاده حداکثری از منابع در دسترس شرکت‌های هم گروه و خلق هم‌افزایی در بین این مجموعه‌ها، که در واقع منابع ملی هستند یکی از اولویت‌های کاری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در این مجموعه است. سیستم جامع برنامه‌ریزی و نظام مدیریت یکپارچه از مواردی است که در راستای اقتصاد مقاومتی در دستور کار گل‌گهر می‌باشد.

گام نهم: بهبود کیفیت محصولات

یکی از اهداف مهم گل‌گهر بهبود کیفیت محصولات می‌باشد و علاوه بر افزایش کمی تولید و بهینه‌سازی ظرفیت خطوط تولید، توجه به کیفیت نیز همواره مورد توجه قرار گرفته است و در برنامه‌های مدون توجه به نیاز مشتریان به عنوان یکی از کلیدی‌ترین ذی‌نفعان مورد توجه واقع شده است.

گام دهم: تکمیل زنجیره ارزش و تکمیل زیرساخت‌های توسعه

برای دستیابی به چشم‌انداز کشور در سال 1404 میزان تولید فولاد بایستی به 55 میلیون تن برسد. در حال حاضر گل‌گهر سهم 31 درصدی در تامین خوراک شرکت‌های فولادی کشور دارد که با توجه به ذخایر منطقه بایستی جهت دستیابی به چشم‌انداز 1404 نقش خود را بر اساس منابع موجود ایفا کند. لذا در منطقه گل‌گهر چشم‌انداز مشترکی میان شرکت‌های منطقه تدوین شده که برای دستیابی به این چشم‌انداز نیازمند تامین زیرساخت‌های ضروری نظیر آب، برق، گاز و نیز زیرساخت‌های حمل‌ونقل است.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری