حق مصرف کننده است که بداند، محصولات ذوب آهن اصفهان با تکنولوژی روز دنیا تولید می شود
پایگاه خبری معدن نیوز- مهرداد تولائیان معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان در دومین همایش حمایت از حقوق مصرف کننده، گفت: این مجتمع عظیم صنعتی باور دارد که حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده در گرو یکدیگر است و تناقصی ندارد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان افزود: حق مصرف کننده است که نه تنها نسبت به کالا اطلاعات کامل داشته باشد، بلکه از مسیر و چگونگی تولید کالا نیز مطلع باشد بنابراین باید در مورد مواد اولیه، نحوه رفتار با محیط زیست، انرژی مورد نیاز و ... شفاف سازی صورت گیرد.

معاون بهره برداری ذوب آهن در خصوص شیوه تولید محصولات ذوب آهن گفت: این شرکت با شیوه کوره بلند، فولاد تولید می کند و لذا تنها مصرف کننده عمده زغال سنگ محسوب می شود در حالیکه سایر شرکت های فولادی از برق و گاز به عنوان حامل انرژی استفاده می کنند که متقاضی بسیاری دارد اما ذوب آهن گاز و برق چندانی مصرف نمی کند و این یک مزیت رقابتی برای این شرکت است.

وی افزود: تولید به شیوه کوره بلند یک مزیت رقابتی دیگر برای ذوب آهن اصفهان ایجاد می کند. در این شیوه تولید، گازهای فرایندی حاصل تولید کک در خط تولید استفاده می شود که منجر به کاهش مصرف گاز و برق می گردد.

تولائیان با اشاره به اقدامات ذوب آهن اصفهان جهت کاهش مصرف انرژی از جمله آب گفت: مصرف آب این شرکت علی رغم افزایش تولید، نسبت به سال 1378، بیش از 50 درصد کاهش یافته است. در سال جاری با توجه به شدت بحران آب نیز نسبت به سال گذشته بیش از 30 درصد مصرف آب در این شرکت کاهش یافته است که حاصل تغییرات تکنولوژیک است.

معاون بهره برداری ذوب آهن، قدمت نیم قرنی ذوب آهن اصفهان را یادآور شد و افزود: این قدمت به معنای این نیست که این شرکت با تکنولوژی 50 سال گذشته کار می کند، بلکه تمام تجهیزات و خط تولید این شرکت مدرن و به روز شده است و از آن کارخانه روسی نیم قرن پیش، تنها اسکلت فلزی و ساختمان ها باقیمانده است. مصرف کننده حق دارد این حقیقت را بداند که محصولات ذوب آهن با تکنولوژی روز دنیا تولید می شود.

وی با اشاره به صرفه هزینه 400 میلیارد تومانی ذوب آهن اصفهان در امر محیط زیست طی سال های اخیر گفت: این شرکت بزرگترین جنگل دست کاشت کشور را دارد و حرکت در جهت حفاظت از محیط زیست را رسالت خود می داند.

تولائیان، نقش محوری ذوب آهن اصفهان در تدوین استانداردهای ملی صنعت فولاد کشور را یادآور شد و افزود: در این شرکت، 166 نفر در بخش کنترل کیفیت فعالیت می کنند و در بخش آزمایشگاهی بیش از 270 نفر مشغول به فعالیت هستند تا تمام فعالیت ها در حیطه استاندارد باشد.

معاون بهره برداری ذوب آهن تصریح کرد: این شرکت جهت حمایت از تولید ملی، سبد کالای خود را طی سالهای اخیر تغییر داده و تولید محصولاتی که سایر شرکت های فولادی کوچک تر قادر به تولید آنها هستند را کاهش داده و به سمت تولید محصولات صنعتی رفته است که نیاز به زیرساخت های بیشتری می باشد.

وی افزود: خوشبختانه در سال 1397، آرزوی دیرینه تولید ریل ملی را محقق ساخت و همچنین تیرآهن بالا پهن با سایز های بزرگ را برای اولین بار تولید نمود. در سال جاری همچنین ریل مترو برای اولین بار در کشور تولید شد.

تولائیان گفت: ذوب آهن اصفهان تولید محصولاتی که در کشور تا کنون تولید نمی شده است را رسالت خود می داند و کیفیت این محصولات به گونه است که باعث شده، این شرکت بتواند نیمی از تولیدات خود را به کشورهای دیگر صادر کند.

شایان ذکر است دومین همایش حمایت از حقوق مصرف کننده، یک شنبه 19 اسفند ماه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان با حضور جمعی از مسئولین، مدیران و دست اندرکاران صنعت استان برگزار شد.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری