ذوب آهن اصفهان یکی از سه رکورد تولید سالانه خود را در سال 1397 ثبت کرد
پایگاه خبری معدن نیوز -سال 97 برای ذوب آهن اصفهان با وجود مشکلات بحران آب، اعتصاب کامیون داران، مشکلات تامین مواد اولیه و ... یک سال موفقیت آمیز بود. در این سال یکی از سه رکورد تولید سالیانه تاریخ ذوب آهن اصفهان با تولید 2 میلیون و 400 هزار تن با دو کوره بلند به ثبت رسید. رکوردهای قبلی مربوط به سال 1389 با سه کوره بلند و سال 1393 با دو کوره بلند بوده است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در خصوص عملکرد این شرکت در سال گذشته و برنامه های سال جاری، گفت: یکی از مشکلات مزمن ذوب آهن تامین پایدار مواد اولیه به خصوص سنگ آهن است که در سال گذشته اقداماتی برای حل آن انجام شده و در حال پیگیری است.

وی افزود: میزان صادرات ذوب آهن در سال گذشته با توجه به مشکلات از جمله تحریم ها، کاهش مختصری نسبت به سال 1396 داشته اما در آمد ارزی ذوب آهن از محل صادرات افزایش یافته است.

یزدی زاده، یکی از اتفاقات خوب سال 97 برای ذوب آهن اصفهان را تولید محصولات جدید و استراتژیک از جمله ریل دانست و گفت: در سال گذشته ریل U33 تولید و تحویل راه آهن شد و ریل UIC60 نیز تحویل بخش خصوصی گردید و قرارداد فروش آن با وزارت راه نیز در انتهای سال گذشته منعقد شد. همچنین ریل S49 هم در ذوب آهن طراحی و تولید شد که در متروی اصفهان استفاده خواهد شد و تقاضاهایی از سایر متروهای کشور نیز داریم.

مدیرعامل ذوب آهن تصریح کرد: این شرکت هم اکنون اعتماد سازی را ایجاد کرده که به عنوان تولید کننده ریل کشور چه بین شهری و چه درون شهری شناخته می شود و در این راستا در سال گذشته تولید فولاد ریل نیز حاصل شد که یکی از موفقیت های مهم ذوب آهن بود.

وی به تولید H300 یا تیرآهن بال پهن 300 میلیمتری به عنوان دیگر محصول استراتژیک ذوب آهن در سال گذشته اشاره نمود و آن را موفقیتی بزرگ برای این شرکت دانست و گفت: ذوب آهن اصفهان سال گذشته نهضتی را برای تولید محصولاتی که دیگر شرکت ها قادر به تولید آن نیستند و ذوب آهن امکان طراحی و تولید آنها را دارد، آغاز کرده است که دستاوردهای خوبی به همراه داشت و امیدواریم در سال جاری نیز که به عنوان رونق تولید نامگذاری شده است، بهترین عملکرد را داشته باشیم.

یزدی زاده، افزایش سرمایه شرکت از 3 هزار و 300 میلیارد تومان به 6 هزار و 150 میلیارد تومان را دیگر دستاورد این شرکت در سال گذشته ذکر نمود و گفت: این موفقیت در آذر ماه سال 1397 رخ داد و موجب شد از شمولیت ماده 141 خارج شویم. موفقیت دیگری که در حوزه مالی حاصل شد، تهاتر بدهی های ذوب آهن با مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت است که تا کنون هزار و 100 میلیارد تومان از 2 هزار و 400 میلیارد تومانی که امکان تهاتر داشت، انجام شده است. این امر در سال 1398 نیز پیگیری می شود و بدین ترتیب هزینه های مالی ذوب آهن کاهش می یابد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان یادآور شد: البته این شرکت به سازمان تامین اجتماعی بدهکار می شود که به دنبال این هستیم که بخشی از این بدهی ها با مشارکت سازمان تامین اجتماعی، جهت افزایش سرمایه در نظر گرفته می شود و برای پرداخت بخش دیگر هم مذاکره می کنیم.

وی افزود: همچنین با مذاکراتی که بانک ها صورت گرفته، هزینه های مالی با شیوه های مختلف حدود 150 میلیارد تومان در سال 1397 کاهش یافته است.

یزدی زاده نامگذاری سال 1398 با عنوان رونق تولید توسط مقام معظم رهبری را بسیار تعیین کننده دانست و گفت: امیدواریم دست اندرکارانی که باید مشکل مزمن ذوب آهن را در تامین سنگ آهن حل کنند، از نام امسال که رونق تولید است، انگیزه بگیرند تا این مشکل حل شود.

مدیرعامل ذوب آهن برنامه اصلی این شرکت برای سال 1398 را تولید 3 میلیون و 70 هزار تن چدن ذکر کرد و گفت: امیدواریم با راه اندازی کوره بلند شماره یک، در شش ماهه دوم و همچنین با همکاری وزارت صمت و ایمیدرو، بتوانیم این برنامه را محقق کنیم.

وی افزود: به لحاظ تنوع تولید، نیز تولید انواع ریل را مدنظر داریم از جمله ریل های مورد نیاز مترو و تکمیل سبد تیرآهن های بال پهن که اگر این سبد کامل شود و پایداری در بازار حاصل گردد، این محصول جایگزین تیرورق می شود. این امر، توسعه صنعت ساختمان را در پی دارد و مزایای مختلف از جمله افزایش ضریب ایمنی، کاهش هزینه ها و سرعت اجرا را در پی دارد.

یزدی زاده در سال جدید برای همکاران و خانواده ها آرزوی سلامتی و توفیق نمود و گفت: امیدوارم در سال رونق تولید ، هر کس مسئولیت خود را در این راستا انجام دهد و ذوب آهن با تلاش لازم، در رونق تولید نقش خود را ایفا کند و بهبود معیشت همکاران که زحمت بسیاری متحمل می شوند نیز بیشتر از گذشته حاصل شود.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری