گلنکور از زمان تاسیس تاکنون
پایگاه خبری معدن نیوز - معدن نیوز در نظر دارد شرکت های معدن و صنایع معدنی دنیا را به مخاطبان خود معرفی نماید و از اینرو تلاش می شود در طول هر هفته چند شرکت مورد رضد و بررسی قرار گرفته و اطلاعات آن جهت استفاده مخاطبان انتشار یابد. در ابتدا به سراغ شرکت گلنکور رفتیم. شرکت گلنکور که در زمینه تولید، بازاریابی و توزیع کالاهای حوزه انرژی، کشاورزی و فلزات فعال است دارای دفتر مرکزی در Baar واقع در کشور سوئیس می باشد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، شرکت های تابعه گلنکور نیز در 30 کشور دارای 56 هزار کارمند هستند.

تاریخ این شرکت گویای این مطلب است که گلنکور در سال 1974 تاسیس شد و اکنون یک شرکت فعال در تولید و بازاریابی فلزات، مواد معدنی و نفت خام می باشد.

گلنکور در دهه 80 فعالیت های خود را در حوزه محصولات کشاورزی و انرژی توسعه داد و در سال 1994 به شرکت بین المللی گلنکور تغییر نام داد.

این شرکت در سال 2011 خود را به بازار معرفی کرد و در سال 2013 با Xstrata ادغام شد تا بزرگترین شرکت بازرگانی کالا و کامودیتی در جهان را ایجاد نماید.

خلاصه مالی این شرکت درآمد این شرکت در سال 2017 بالغ بر 205.4 میلیارد دلار بوده و هزینه های عملیاتی آن 232 میلیارد دلار بوده است. دارایی های خالص این شرکت نیز 53.1 میلیارد دلار اعلام گردیده است.

محصولات این شرکت در صنایع خودروسازی، نفت، انرژی و صنایع غذایی می باشد و محصولات این شرکت و شرکت های تابعه آن مستقیما در تولید کالاهای بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند.

فعالیت های گلنکور را می توان در حوزه کامودیتی ها به سه بخش تقسیم کرد:

فعالیت های حوزه فلزات و موادمعدنی:

گلنکور در این بخش به تولید و تجارت آلومینا، آلومینیوم، روی، مس، سرب، فروسیلیس، نیکل و سنگ آهن می پردازد. تولید می تواند شامل استخراج یا فرآوری فلزات باشد. بخش فلزی و موادمعدنی گلنکور از دفتر Baar و Stamford اداره می شود. دارایی و سرمایه های کلیدی این بخش عبارتند:
1- Kazzinc: یک مرکز تولید روی، سرب، مس و طلا در قزاقستان که گلنکور 50.7 درصد از مالکیت آنرا بر عهده دارد.
2- معدنMutanda : این معدن با مالکیت 40 درصدی گلنکور و معدن معدنیKatanga با مالکیت 70.15 درصدی گلنکور که هر دو در استخراج مس فعال هستند.
3- Mopani: یک شرکت معدنی در حوزه مس و کبالت در زامبیا که گلنکور مالکیت 73.1 درصد آنرا در اختیار دارد.
4- شرکت روی AR: این شرکت مالکیت و عملیات بهره برداری معدن Aguilar و کارخانه ذوب سرب Palpala و کارخانه ذوب روی AR در آرژانتین را در اختیار دارد. مالکیت گلنکور در این شرکت 100 درصد است.
5- معدن Cobar: این معدن یک معدن مس در استرالیا است که گلنکور 100 درصد مالکیت آنرا بر عهده دارد.
6- شرکت Los Quenuales: این شرکت یک شرکت تولید کنیانتره سرب و روی است که گلنکور در آن 97 درصد سهم دارد.
7- Sherwin Alumina: یک شرکت تصفیه و پالایش آلومینیوم در تگزاس با مالکیت 100 درصدی گلنکور است.
8- شرکت روسال روسیه (Rusal): این شرکت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم جهان است که مالکیت گلنکور در آن 8.75 درصد می باشد.
9- پروژه نیکل Murrin Murrin: این پروژه در استرالیا واقع شده و گلنکور در آن به طور مستقیم و غیر مستقیم 82 درصد سهم دارد.
10- شرکت آلومینیوم Century: این شرکت تولیدکننده آلومینیوم در آمریکا و ایسلند است و گلنکور دارای 44.4 درصد سهام در آن می باشد.
11- Xstrata: این شرکت تولیدکننده عمده مس، روی، نیکل و وانادیوم در جهان است و گلنکور دارای مالکیت 34.4 درصدی در آن می باشد.
12- Recylex: این شرکت در زیمنه تجارت و بازیافت سرب، روی و پروپیلن می باشد و سایت های تولید آن در فرانسه، آلمان و بلژیک واقع شده است و سهم گلنکور از این شرکت 32.2 درصد می باشد.

فعالیت های حوزه انرژی:

گلنکور در بخش انرژی در حوزه های نفت، گاز، زغال و کک ورود پیدا کرده و علاوه بر این در محصولات با ارزش افزوده بالا نظیر گاز مایع، سوخت جت و نفتا نیز فعال است. دفتر بخش انرژی گلنکور عمدتا در لندن، استامفورد و سنگاپور واقع شده و فعال می باشد.

فعالیت های حوزه کشاورزی:

فعالیت های حوزه کشاورزی گلنکور در توزیع و تجارت گندم، ذرت، جو، برنج، دانه های روغنی، روغن های خوراکی و قند تعریف می شود. این مواد از منابع مختلف و در مقیاس های بزرگ خریداری می شود و گلنکور با جدیت در ذخیره سازی و اداره این کالاها مشارکت دارد. دفاتر بخش کشاورزی گلنکور در لندن و روتردام واقع شده و مدیریت می شود.

درخصوص بنیانگذار گلنکورباید گفت وی بزرگترین فرار مالیاتی در تاریخ آمریکا را به ثبت رسانده و در همین باره در سال 1983 به اتهام فرار مالیاتی محکوم شد.

این شرکت در نهایت مبلغ 200 میلیون دلار با به عنوان جزای مدنی به دولت آمریکا تحویل داد.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری