رشد 43 درصدی صادرات محصولات معدنی
پایگاه خبری معدن نیوز- سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: علیرغم کاهش در صادرات کالا و خدمات، صادرات محصولات معدنی نسبت به مدت مشابه سال قبل 43 درصد رشد داشته است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، محمدرضا مودودی در چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی، در تشریح آمار تجارت خارجی طی ماه فروردین اظهار کرد: صادرات کشور با احتساب پتروشیمی و میعانات گازی 2 میلیارد و 547 میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته منفی 18.3 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: میزان واردات در مدت مذکور حدود 3.2 میلیارد دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.7 درصد کاهش داشته است، تجارت کل کشور در فروردین سال 98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13.5 درصد کاهش داشته است و همچنین تراز تجاری کشور با 213 میلیارد دلار مثبت بوده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: علیرغم کاهش در صادرات کالا و خدمات، صادرات محصولات معدنی نسبت به مدت مشابه سال قبل 43 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه عمده دلیل افزایش وزنی صادرات اصلاح قیمت پایه صادرات بوده است، گفت: در طول فروردین 98 کشور چین با 711 میلیون دلار، عراق با 389 میلیون دلار و جمهوری کره با 350 میلیون دلار، 3 مقصد اول صادرات ایران بودند.

مودودی با تاکید بر اینکه در نیم قرن اخیر نتوانستیم سیاست‌ها و برنامه‌های توسعۀ صادرات را به خوبی مدیریت کنیم، گفت: در فاصله سال‌های 1338 تا 1396 از محل صادرات بالغ بر 2 هزار میلیارد دلار درآمد کسب کرده ایم، که اگر بخشی از این میزان برای تولیدات صادراتی سرمایه‌گذاری می‌شد، امروز سهم صادرات غیرنفتی رقمی بیش از 50 میلیارد دلار فعلی می‌بود، اما متاسفانه از این رقم، بیش از 1700 میلیارد دلار صرف واردات شد که فرصت توسعه صنعتی و صادراتی را از ایران دریغ نمود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای عالی صادرات غیرنفتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان فرمانده جنگ اقتصاد مقاومتی معرفی شده است، افزود: بستۀ حمایتی سال 98 به گونه‌ای تدوین خواهد شد که صرفا شامل مشوق‌های صادراتی نبوده و بخشی از اقدامات حمایتی غیر مالی نیز به آن افزوده می‌شود.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری