صادرات غیرنفتی در دو ماهه 98 به 8.4 میلیارد دلار رسید
پایگاه خبری معدن نیوز- سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات 8.4 میلیارد دلاری کالا در دو ماهه ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به 1.6 میلیارد دلار رسیده است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، محمدرضا مودودی در نشست خبری امروز یکشنبه 19 خرداد 98 خود با خبرنگاران گفت: بر اساس آمار منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران که در حوزه برخط منتشر می‌شود، صادرات غیرنفتی کشور در دو ماهه ابتدای سال جاری به حدود 8.4 میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که 7.7 میلیارد دلار بوده، 7.1 درصد رشد داشته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه واردات در دو ماه ابتدای امسال 6.7 میلیارد دلار به ثبت رسیده است، افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 8 درصد کاهش یافته و البته در فروردین ماه امسال نیز، شاهد افت 18 درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: برخی دلیل کاهش صادرات را سیاست‌های ارزی عنوان می‌کنند؛ در حالی که با توجه به رشد صادرات طی دو ماه اخیر این استدلال قابل پذیرش نیست؛ از سوی دیگر با توجه به وقوع سیل در ابتدای امسال و از آنجایی که بخش اعظمی از کالاهای ایرانی به کشور عراق صادر می‌شود، کندی عبور و مرور کامیون‌ها منجر به کاهش صادرات شده است.

به گفته مودودی، در سال جاری میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به 1.6 میلیارد دلار رسیده که رشد 17 درصدی را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که در سال 97 رشد صادرات تجربه نشد ولی امسال تا حدودی سیاست‌ها تغییر کرده و امیدواریم با اتفاقاتی که در باره تغییر سیاست‌های ارزی توسط بانک مرکزی افتاده است، تجارت غیرنفتی بهبود یابد.

وی با بیان اینکه در سال 97 شاهد صدور 6500 کارت بازرگانی جدیدالورود بوده‌ایم، گفت: این تعداد کارت سابقه فعالیت در سال‌های قبل را نداشتند و این در شرایطی است که در سال جاری بر اساس اطلاعات واصله حدود 1370 کارت جدیدالورود بازرگانی به عرصه تجارت کشور وارد شده که این تعداد کارت در یک ماه 450 میلیون دلار صادرات داشته‌اند و ورود این تعداد کارت به چرخه بازرگانی کشور ضرورت اصلاح سیاست‌های ارزی را ایجاد می‌کند.

مودودی معتقد است که بانک مرکزی باید به این موضوع ورود کرده و یک مقدار سیاست‌های ارزی را تغییر دهد؛ البته بر اساس آمارهای بانک مرکزی، 60 درصد از ارز حاصل از صادرات در سال 97 به چرخه اقتصاد کشور برگشته و بر اساس آمار 18 میلیارد یورو ارز در سامانه نیما وارد شده است.

وی اظهار داشت: این آمار نشان می‌دهد، جریان برگشت ارز از زمانی که سیاست‌های ارزی اصلاح شده، تغییر چشم‌گیری داشته و در سال جاری هم 4 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما برگشته است.

مودودی با بیان اینکه کل اقلام صادراتی کشور در سال 96، 3400 قلم کالا بر اساس کد سیستم هماهنگ HS که در سال 97 این اقلام به 4400 مورد افزایش یافته که حاکی از رشد 29 درصدی است؛ خاطرنشان کرد: تعداد صادرکنندگان کشور در سال 96، 9200 نفر بوده است که در سال 97 تعداد کل صادرکنندگان به 13 هزار و 200 نفر افزایش پیدا کرده که حکایت از افزایش 40 درصدی صادرکنندگان دارد و از سوی دیگر، 1340 صادرکننده حقیقی و 1718 صادرکننده حقوقی از چرخه صادرات به کشور در سال 97 جدا شده‌اند.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری