صادرات سیمان به عراق ممنوع شده است/ تنها صادرات کلینیک صورت می گیرد/افزایش نرخ ارز مشوق مطلوب برای افزایش تولید و توسعه صادرات
پایگاه خبری معدن نیوز- دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان، گفت: با احداث کارخانه سیمان‌سازی در عراق، واردات سیمان به این کشور ممنوع شده است و تنها کیلنکر به این کشور صادر می‌شود.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان، با اشاره به تولید سیمان در کشور، اظهار کرد: تولیدکنندگان سیمان در سال 96 موفق شدند 59 میلیون و 340 هزار تن کیلنکر ماده اصلی تولید سیمان و حدود 56 میلیون تن سیمان نیز در کشور تولید کنند.
دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اشاره به ظرفیت اسمی تولید سیمان در کشور، تصریح کرد: ظرفیت اسمی تولید در کشور 84.5 میلیون تن است و با توجه به نیاز کشور از حدود 60 میلیون تن تولید، 70 درصد در بازار‌های داخلی مصرف و مابقی به کشور‌های اطراف صادر شده است.
وی با بیان اینکه عمده تولید سیمان در کشور استفاده می‌شود، تصریح کرد: 49 میلیون و 500 هزار تن سیمان تحویل بازار‌های داخلی شده است و حدود 6300 تن به کشور‌های همسایه صادر شده است.
به گفته وی؛ به دلیل ناامن بودن سوریه صادرات به این کشور صورت نمی‌گیرد و در صورت تأمین امنیت از سال جاری صادرات به این کشور آغاز خواهد شد.
شیخان با اشاره به کاهش صادرات سیمان به عراق، تصریح کرد: با احداث کارخانه سیمان‌سازی در عراق، واردات سیمان به این کشور ممنوع شده است و تنها کیلنکر به این کشور صادر می‌شود.
وی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز در تولید سیمان تأثیر ندارد، بیان کرد: با خودکفایی تولید سیمان و مواد اولیه آن، صادراتی از کشور‌های خارجی صورت نمی‌گیرد و افزایش قیمت ارز تأثیری در این بازار ندارد.
دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اشاره به افزایش نرخ ارزوارز و تأثیر مثبت آن بر صادرات، تأکید کرد: افزایش نرخ ارز برای تولیدکنندگان داخلی مشوق بسیار خوبی است که می‌تواند باعث افزایش تولید و تلاش برای حضور بهتر در بازارهای بین المللی شود.
شیخان با بیان اینکه رونق بازار مسکن در گرو تصمیمات دولت است، گفت: از سال 93 پایان ساخت و ساز‌های مسکن مهر و رکورد در ساخت و ساز‌های بخش خصوصی، کاهش تقاضا برای سیمان را به همراه داشت که نیاز است دولت برای رونق مسکن اقداماتی را انجام دهد.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری