بورس پس از خروج آمریکا از برجام 85 واحد رشد کرد
پایگاه خبری معدن نیوز - شاخص بورس در نخستین روز خروج آمریکا از برجام (چهارشنبه) با رشد 85 پله ای، در جایگاه 93 هزار و 691 واحدی قرار گرفت.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، در معاملات امروز 2 میلیارد و 37 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و 663 میلیارد ریال در 66 هزار و 816 نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می‌دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت‌های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می‌گذارد 26 واحد افزایش یافت اما شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت‌های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می‌شود، 141 واحد افت کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) 104واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است. همچنین شاخص آزاد شناور نیز 193 واحد نزولی شد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت‌ها در بورس را نشان می‌دهد.
شاخص بازار اول (مختص به شرکت‌های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 56 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز 203 واحد افزایش یافت.
**صدرنشینی فلزات اساسی و خودرو
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه 156 میلیون سهم به ارزش 517 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه خودرو به ارزش 376 میلیارد ریال و فراورده‌های نفتی به ارزش 335 میلیارد ریال جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم معاملات امروز، گروه شیمیایی با داد و ستدی به ارزش 302 میلیارد ریال قرار گرفت.
گروه کانی‌های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش 28 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز، نمادهای شبندر (پتروشیمی بندرعباس)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، همراه (همراه اول) و فخاس فولاد خراسان) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت.
در مقابل، فولاد (فولاد مبارکه) بیشترین فشار منفی را بر شاخص وارد کرد.
**رشد اندک فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) امروز با افت هشت واحدی در جایگاه یک هزار و 69 واحدی قرار گرفت.
در معاملات امروز فرابورس، بیش از 286 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 12 میلیارد ریال در 28 هزار نوبت خرید و فروش شد.
امروز نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، شاوان (پالایش نفت لاوان) و میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت اما ذوب (ذوب آهن) وشرانل (نفت ایرانول) بیشترین تاثیر منفی را وارد کرد.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری