فلزات در میان 10 کالای برتر صادراتی به استان/ خاک روی جزو اصلی ترین کالای وارداتی به زنجان است
پایگاه خبری معدن نیوز- مدیرکل گمرک زنجان گفت: شمش‌روی، شمش‌مس، شمش آلومینیوم، شمش سرب، محصولات فولادی، سنگ‌سرب و کنسانتره‌های آن در میان 10 کالای برتر صادراتی استان به ترتیب ارزش است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، حمید احمدی افزود: خاک‌ روی اصلی ترین کالای وارداتی به استان به لحاظ ارزش است.

وی اظهار کرد: درآمد گمرک زنجان در دو ماه ابتدایی سال گذشته بیش از 21 میلیارد دلار بوده که امسال با افزایش 32 درصدی به بیش از 29 میلیارد و 133 میلیون دلار رسیده است.

این مسئول در رابطه با صادرات استان، اظهار کرد: در دو ماهه ابتدایی امسال صادرات استان با 96 درصد افزایش به بیش از 90 میلیون و 502 هزار دلار رسیده و این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ارزش ارزی صادرات بیش از 46 میلیون دلار بوده است. همچنین با 109 درصد افزایش از لحاظ وزنی به بیش از 47 هزار تن رسیده است.

وی 40 کشور را مقصد کالاهای صادراتی از استان زنجان دانست و افزود: ترکیه کشوری است که 60 درصد صادرات استان به آن انجام می‌شود و پس از آن عراق، چین، هند، افغانستان، امارات متحده عربی، پاکستان، انگلستان، ایتالیا و ... کشورهای مقصد به ترتیب ارزش صادراتی هستند.

احمدی، شمش‌روی، شمش‌مس، شمش آلومینیوم، ( کاغذ کاهی، کاغذ کرافت)، شمش سرب، محصولات فولادی، (پلیمرپروپیلین، مصنوعات پلاستیکی)، مویز و خرما، ترانسفورماتور، سنگ‌سرب و کنسانتره‌های آن را ده نوع کالای صادراتی استان به ترتیب ارزش دانست.

مدیرکل گمرک استان زنجان با اشاره به واردات، یادآور شد: در دو ماهه ابتدایی امسال بیش از 46 میلیون دلار واردات انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 درصد کاهش داشته و این در حالی است که به لحاظ وزنی با افزایش 69 درصدی واردات حجم آن به بیش از 64 هزار تن رسیده است.

وی تصریح کرد: کشور ترکیه بیشترین ارزش کالاهای وارداتی به استان را دارد و پس از آن کشورهایی همچون آلمان، سوئیس، ایتالیا، چین، ازبکستان، روسیه، آمریکا، بلژیک، اردن، مجارستان و ... قرار دارند و در مجموع 34 کشور مبدا کالاهای وارداتی به استان است و خاک‌ روی، ماشین‌آلات، (پلی‌آمید، مصنوعات پلاستیکی)، پارچه نبافته، نخ پلی‌آمید جزو 10 نوع کالای وارداتی به ترتیب ارزش است.

این مسئول اظهار کرد: سال گذشته روند فعالیت‌های گمرک رو به رشد بوده و امیدواریم که این روند مثبت همچنان ادامه داشته باشد؛ چرا که تاثیر مثبت تجارت را می‌توان علاوه‌ بر منطقه در کل کشور نیز مشاهده کرد و نیز امیدواریم در پایان امسال که با همکاری دیگر ارگان‌های دخیل در امر تجارت استان، شاهد صادرات 450 میلیون دلاری از گمرک استان باشیم.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری