تابستان بورس، با رشد 528 واحدی آغاز شد
پایگاه خبری معدن نیوز- شاخص بورس در نخسین روز کاری فصل تابستان (شنبه) با رشد 528 پله ای، به جایگاه 109 هزار و 401 واحدی رسید.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، در معاملات امروز یک میلیارد و 628 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش پنج هزار و 46 میلیارد ریال در 109 هزار و 340 نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 161 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 183 واحد بالا رفت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 132 واحد رشد کرد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

همچنین شاخص آزاد شناور 472 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 345 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز یک هزار و 283 واحد رشد کرد.

گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 169 میلیون سهم به ارزش 625 میلیارد ریال دادوستد شد.

 گروه فراورده های نفتی به ارزش 518 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش 501 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

 در رده چهارم شیمیایی معاملات امروز، گروه با دادوستدی به ارزش 385 میلیارد ریال قرار گرفت. گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 381 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

 در معاملات امروز، نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شاراک (پتروشیمی اراک)، جم (پتروشیمی جم)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص داشتند، در مقابل فملی (ملی صنایع مس) بالاترین فشار منفی را وارد کرد.

 شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز بیش از 16 واحد رشد کرد و در ارتفاع بالاتر از یک هزار و 258 واحدی قرار گرفت.

 در بازار فرابورس، بیش از 559 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 2 هزار و 173 میلیارد ریال خرید و فروش شد.

 در معاملات امروز، نمادهای میدکو، ذوب (ذوب آهن)، هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) و شاوان بیشترین تاثیر مثبت را بر جای گذاشتند.

 یک کارشناس بازار سرمایه ددرباره علت رشد شاخص بورس در روزهای اخیر گفت: عامل اصلی رشد شاخص بورس، چشم انداز مثبت به رشد سودآوری شرکت هاست؛ به طوری که انتظار می رود برخی سهم ها تا 100 درصد نیز به طور مثبت تعدیل شوند.

 «عزت صیادنیا طیبی» یادآوری کرد: افزایش نرخ دلار باعث رشد سودآوری و شناسایی سود جدید برای شرکت ها شده است.

 صیادنیا طیبی ادامه داد: شرکت های پتروشیمی، فلزات و معدنی، سود بالایی را پیش بینی کرده اند؛ زیرا محصولات خود را به بر اساس نرخ دلار به فروش می رسانند و حتی فروش داخلی آنها نیز بر مبنای نرخ دلار است.

 «اکنون بسیاری از شرکت های تولیدکننده داخلی از وضع فروش خوبی برخوردارند، زیرا کالاهای مشابه خارجی با تفاوت قیمتی خیلی بالاتری وجود دارد که تقاضا برای آنها افزایش یافته است که از جمله آنها می توان به مواد غذایی و لوازم خانگی اشاره کرد که سودآوری و رشد قیمت دارند».

 این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه عامل دیگر رشد سهام، بالا رفتن «ارزش جایگزینی» شرکت ها به دلیل افزایش قیمت دلار است، اضافه کرد: به عنوان مثال، هزینه ساخت یک پالایشگاه 50 هزار بشکه ای به طور متوسط یک میلیارد دلار است. این میزان پارسال چهار هزار میلیارد تومان بود اما ارزش ساخت آن امسال به دلیل رشد نرخ دلار و سایر هزینه ها، به هفت هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

 صیادنیا طیبی اضافه کرد: این شرایط باعث می شود شرکت های موجود، ارزشمندتر شده و توجه به آنها بیشتر شود و قیمت سهام آنها به تناسب افزایش یابد.

 وی گفت: البته باید توجه داشت با وجود اینکه شاخص بورس در روزهای اخیر رشد خوبی داشت، قیمت سهام برخی شرکت های بورسی، منفی است که نشان می دهد توجه فعالان بازار سرمایه به سوی شرکت هایی است که از ظرفیت سودآوری خوبی برخوردار باشند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه حدود 60 درصد بازار در اختیار صنایع فلزی، معدنی و پتروشیمی و پالایشی است و قیمتگذاری آنها بر مبنای دلار و قیمت های جهانی قرار دارد، اکنون چشم انداز مثبتی برای تداوم افزایش سود این نوع شرکت ها وجود دارد.

 طیبی درباره چشم انداز رشد شاخص بورس گفت: درصورت ورود نقدینگی جدید، رشد شاخص بورس تداوم می یابد.

 «شرکت های ارزمحور که صادرات و فروش داخلی آنها بر مبنای نرخ دلار است، 60 تا 70 درصد ارزش بازار سهام را به خود اختصاص داده و بیشترین رشد قیمت و سودآوری را تجربه کرده اند».

 این کارشناس بازار سرمایه گفت: البته برخی شرکت های بورسی در مرحله فعلی از رشد قیمت ها باز مانده اند که به نظر می رسد رشد آنها به مراحل بعدی موکول می شود؛ بویژه زمانی که بازار توجه خود را معطوف به ارزش جایگزنی کند یا رشدی را در بخش املاک داشته باشیم.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری