طرح های توسعه مس سونگون با مشارکت سرمایه گذاران خارجی کلید می خورد
پایگاه خبری معدن نیوز- مدیر مجتمع مس آذربایجان، گفت: طی هفته آینده قرارداد طرح‌های توسعه معدن مس سونگون ورزقان با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی از کشور چین امضا و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، رضا شریفی گفت: پس از مدت‌ها پیگیری و مذاکره، سرانجام پروژه‌های توسعه مس سونگون ورزقان شامل احداث و تجهیز کارخانه ذوب، پالایش و اسید سولفوریک و کارخانجات جنبی با سرمایه‌گذاری، سرمایه گذاران خارجی امضاء و عملیاتی می‌شود.

وی با بیان این‌که این طرح با مشارکت سرمایه‌گذاران چینی انجام می‌شود، اظهار کرد: بیش از 50 درصد مس دنیا در چین تولید می‌شود به همین جهت چینی‌ها در این صنعت صاحب تکنولوژی بوده و پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و بر همین اساس در اجرای طرح‌های توسعه مس ورزقان از بروزترین تکنولوژی موجود که کمترین آلودگی زیست محیطی و بیشترین بهره‌وری را نیز دارد استفاده خواهد شد.

مدیر مجتمع مس آذربایجان خاطر نشان کرد: سرمایه‌گذاران خارجی فقط بخش طراحی و تأمین تجهیزات اصلی این پروژه را عهده‌دار خواهند بود و نظارت بر اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های یاد شده بر عهده شرکت‌های داخلی خواهد بود.

شریفی با بیان این‌که شرکت سرمایه‌گذاری فقط تجهیزات اصلی پروژه را از خارج وارد می‌کند، اظهارکرد: بخش عمده تجهیزات مصرفی در طرح‌های توسعه معدن مس سونگون ورزقان ساخت داخل خواهد بود.

وی با بیان این‌که طی 36 ماه آینده عملیات تجهیز و راه‌اندازی طرح‌های توسعه مس در ورزقان به اتمام خواهد رسید، گفت: با اجرای این طرح‌ها، زنجیره تولید مس در این شهرستان کامل شده و آغازی خواهد بود بر شروع یک اشتغال‌زایی چشمگیر در منطقه که موجب توسعه و رونق اقتصادی در شهرستان ورزقان می‌شود.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری