اصلاح 2 هزار و 226 واحدی شاخص بورس
پایگاه خبری معدن نیوز - شاخص بورس امروز (چهارشنبه) وارد مرحله استراحت شد و با عقب نشینی 2 هزار و 226 پله ای نسبت به دیروز در جایگاه 131 هزار و 521 واحدی قرار گرفت.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، پس از رکوردهای شکنی‌های تاریخی بورس در روزهای گذشته که به عبور از مرز 133 هزار واحد نیز منجر شد، نماگر بازار سرمایه، در جریان معاملات امروز، روندی معکوس یافت و اصلاح شد.

کارشناسان، افت کوتاه مدت و مقطعی شاخص بورس، پس از رشد بی سابقه اخیر را امری طبیعی می‌دانند؛ به نظر آنها شاخص بورس در مرحله استراحت و اصلاح، انرژی لازم برای موج جدید رشد را کسب می‌کند.

در معاملات امروز 2 میلیارد و 226 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 6 هزار و 855 میلیارد ریال در 129 هزار و 237 نوبت داد و ستد شد.

همچنین بررسی شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نشان می‌دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت‌های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می‌گذارد، 604 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت‌های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می‌شود، 36 واحد کاهش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 25 واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور نیز یک هزار و 624 واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت‌ها در بورس را نشان می‌دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت‌های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) یک هزار و 335 واحد کاهش و شاخص بازار دوم بورس نیز چهار هزار و 985 واحد افزایش یافت.

در معاملات امروز نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه)، پارس (پتروشیمی پارس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و کچاد(صنعتی و معدنی گل گهر) بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند.

گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 168 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 355 میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه فلزات اساسی به ارزش 728 میلیارد ریال و فرآورده‌های نفتی به ارزش 717 میلیارد ریال جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه بانک‌ها با داد و ستدی به ارزش 508 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 280 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز 32 پله افت کرد و در جایگاه یک هزار و 499 واحدی قرار گرفت.

همچنین در بازار فرابورس، بیش از 634 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از چهار هزار و 433 میلیارد ریال داد و ستد شد.

در معاملات امروز نمادهای مارون (پتروشیمی مارون) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) با افت خود بیشترین نقش را در افت آیفکس داشتند.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری