تراز تجاری محصولات فلزی و غیرفلزی از نظر وزنی و ارزشی مثبت است
پایگاه خبری معدن نیوز- مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت،​­­ از رشد مثبت صادرات محصولات فلزی و غیرفلزی در نیمه نخست امسال ­خبر‌ داد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، سیف الله امیری گفت:­ عرضه محصولات فلزی در بورس با استقبال شرکت‌های تولیدی همراه بوده و این موضوع عمدتا بدلیل استفاده از ارز نیمایی بوده است.
وی­ مهم‌ترین اقلام صادراتی که رشد مثبت داشته‌اند سنگ آهن، گندله و کنسانتره اعلام کرد و­ افزود: فعالیت معدنی کشور در حال حاضر در بخش صنایع معدنی مربوط به کالاهای اساسی انجام می شود که از جمله این محصولات می‌توان به الکترود گرافیتی اشاره کرد.
امیری­ با اشاره به نقش این محصول در تولید محصولات فولادی تصریح کرد: الکترود نقش مهمی در تولید کارخانه های فولادی دارد که خوشبختانه از نظر موجودی این محصول مشکلی در کشور وجود ندارد و برای اکثر واحدهای تولیدی پیش‌بینی‌های لازم انجام شده است.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت­­ همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سیاست این وزارتخانه ­به سمت عرضه کالاها در بورس توضیح داد: عرضه کالاهای فلزی در بورس بیش از سایر محصولات مورد توجه قرار گرفت و به همین ترتیب دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی در این رابطه صادر شده که ممکن است ضعف‌هایی هم داشته باشند اما با تکمیل این دستورالعمل‌ها شرایط بهبود یافته‌است.
به گفته وی در حال حاضر با عرضه میلگرد در بورس این کالا در کشور به وفور و با قیمت پایین وجود دارد.
مشاور معاونت ­امور معادن و صنایع معدنی ­ضمن بیان این نکته افزود: برای کالاهای عرضه شده در بورس از طرف وزارت صمت قیمت پایه انتخاب شده و سقف معاملات آزاد است.
امیری با اشاره به استقبال شرکت‌ها از عرضه محصولاتشان در بورس علت این استقبال را استفاده از ارز نیمایی دانست و تصریح کرد: قبل از این که کالاها با ارز 4200 تومانی عرضه می‌شد بسیاری از شرکت‌ها رغبتی برای این کار نداشتند و ضرر می‌کردند. اما در حال حاضر که نوع ارز به نیمایی تغییر کرده‌‌ است محصولات به راحتی در بورس عرضه می‌شود. علاوه بر این قیمت‌ها آرام آرام پایین می‌آید و صنایع پایین‌دستی نیز مشکل‌شان را از این طریق حل خواهند کرد.
وی­ گفت: برای عرضه محصولات در بورس برای هر واحد سهمیه بندی مشخص تعیین کردیم که اگر کالاهای مطابق با سهمیه در بورس عرضه شود به راحتی اجازه دارند صادرات انجام دهند. این سهمیه‌ها نیز براساس حجم تولید و ظرفیت سال آینده مشخص شده‌است.
امیری ­در ادامه روند رشد صادرات محصولات فلزی و غیر فلزی را نسبت به سال گذشته کمتر دانست و توضیح داد: البته تراز تجاری از نظر وزنی و ارزشی مثبت بوده است.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت­ تصریح کرد: به منظور تامین نیازهای داخلی ابتدا باید کالاها در بورس عرضه شده و پس از آن در صورت تامین کامل نیازهای داخلی صادر شود. بنابراین این اقدام باعث کاهش جزئی صادرات شد‌ه‌است که البته به دلیل­ اختلاف قیمت ارز این اقدام برای جلوگیری از صادرات بی رویه و به دنبال آن ایجاد کمبود در جامعه نسبت به کالاهای اساسی لازم بود.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری